Nacházíte se v sekci: Kalendář

Kalendář akcí Café Práh

V tomto měsíci je 38 akcí v kalendáři.

Místo: Sál Cena: 0 Kč Čas: 18:00Datum: 01.03.2017

FB událost ZDE.

Všichni jsou hrozně moc úspěšní. A nás to nudí. Brno je plné IT start-upů, údajně taková malá spermie Silicon Valley. Geekové v košilích se tu tváří jako mistři světa a plynulou klingonštinou se plácají po ramenech, jak ty jedničky a nuly zase hezky srovnali za sebe.Jenže uspěje jen 5 % start-upů a tak tu něco nesedí. Tohle prostředí si o faily prostě říká!Sezvali jsme proto pár geeků na jedno místo, zakázali jim klingonštinu a koupili pivo. Košile nezakazujeme, nejsme rasisti. Takže pokud chceš vědět, čeho se v IT vyvarovat a co všechno se může pokazit, doraž 1.3 v 18:00 do Café PRÁH. Vstup z té strany jako vždy a zdarma. Výstup dobrovolný. Faily v sálu, afterparty na baru!

Místo: Sál Cena: 0 Kč Čas: 18:00Datum: 01.03.2017

FB událost ZDE.

Všichni jsou hrozně moc úspěšní. A nás to nudí. Brno je plné IT start-upů, údajně taková malá spermie Silicon Valley. Geekové v košilích se tu tváří jako mistři světa a plynulou klingonštinou se plácají po ramenech, jak ty jedničky a nuly zase hezky srovnali za sebe.Jenže uspěje jen 5 % start-upů a tak tu něco nesedí. Tohle prostředí si o faily prostě říká!Sezvali jsme proto pár geeků na jedno místo, zakázali jim klingonštinu a koupili pivo. Košile nezakazujeme, nejsme rasisti. Takže pokud chceš vědět, čeho se v IT vyvarovat a co všechno se může pokazit, doraž 1.3 v 18:00 do Café PRÁH. Vstup z té strany jako vždy a zdarma. Výstup dobrovolný. Faily v sálu, afterparty na baru!

Místo: Malý sál Cena: 50 Kč Čas: 19:30Datum: 01.03.2017
1.3. st Tibet malý sál 19:30 film Až budou létat oceloví ptáci 

Až budou létat oceloví ptáci / When the Iron Bird Flies: Tibetan Buddhism Arrives in the West / Indie / Nepál / USA / Velká Británie / Dokumentární / 2012 / 96 minut

Režie: Victress Hitchcock

Film nás zavede zblízka na osobní cestu, zkoumající komplex navzájem se ovlivňujících vztahů mezi současným tibetským buddhismem a západní kulturou. Snímek se pokouší v hlubokém záběru zachytit zkušenosti a pohledy učitelů a praktikujících ve Spojených státech i jinde ve světě. Touto cestou osvětluje rozmanité dialogy, k nimž dochází mezi buddhistickým učením a vědou, psychologií, genderovou teorií a uměním. Film vytváří živý a zábavný portrét světa tibetského buddhismu, tak jak se projevuje na Západě, a klade zásadní otázku: Mohou nám tato prastará učení v dnešní stále chaotičtější moderní době pomoci nalézt skutečné štěstí a vytvořit rozumnější, soucitnější svět 21. století?

Trailer: https://www.youtube.com/watch?v=egpSGeq-Jc8

Místo: Sál Cena: 0 Kč Čas: 19:00Datum: 02.03.2017

Nový Zéland: Hon na Gandalfa

Rozhodl jsem se vypadnout do země nekonečný zeleně. Po osmi letech v kanclu, jsem potřeboval nakopnout a rozhodnout se co dál. Odjel jsem, abych poznal kus světa, vyčistil palici a našel Gandalfa. Přijďte si poslechnout příběh o mym sedmiměsíční cestě po Zélandu.

Přednáší Radek Petr.

FB události ZDE.

 

Místo: Kavárna Cena: 80 Kč Čas: 20:00Datum: 02.03.2017

Koncert písničkářský osobností.

Ivo Cicvárek | ZDE WEB

Martina trchová (koncert sólo) | ZDE WEB

Předprodej na tento koncert není, vstupneky až 30 min před začátkem.

FB události ZDE.

 

Místo: Kavárna Cena: 0 Kč Čas: 20:00Datum: 03.03.2017

Přednáší David Varga.

Magické Lofoty - ako na cestovanie v Nórsku za polárnym kruhom
 
FB události ZDE.
 
David píše:
"Prídite sa pozrieť na cestovateľské fotopremietanie o najkrajšíom a takmer najvzdialenejšom kúte Nórska - na nádherné súostrovie Lofoty a tiež na odľahlý a málo známy hornatý ostrov Senja.Dozviete sa, ako sme prespávali v hobitej chatke postavenej čisto z odpadkov vyplavených oceánom, ako sme spoznali miestnych a ochutnali s nimi najdražšie pivo na svete, ale tiež ako sme fotili polárnu žiaru a magické východy a západy slnka v tejto oblasti za polárnym kruhom, a to všetko aj v zime.Pochválim sa úžasným úlovkom polárnej žiary z vyhliadkového útesu Reinebringen, odkiaľ polárnu žiaru okrem mňa odfotil jediný človek na svete. No a podelím sa aj o tipy, ako a kde čerpať informácie pre takýto výlet, na čom sa dá ušetriť, kde sa dá najlepšie stanovať, čo všetko si so sebou zobrať, ako funguje couchsurfing, kde požičiať auto, ako odfotiť polárnu žiaru a čo všetko si vlastne na severe Nórska nenechať ujsť.Vo svojej tretej ceste na Senju som sa potom snažil zmapovať tento úžasný ostrov, ktorý je zatiaľ viacmenej nedotknutý zahraničnými turistami, ale ponúka neuveriteľné krásne a relatívne ľahko prístupné túry a výstupy na strmé skalné štíty, čnejúce ako zuby z oceánu. Poskytnem preto tipy aj pre túto oblasť."

 

Místo: Sál Cena: 0 Kč Čas: 19:00Datum: 06.03.2017

FB události ZDE.

Každý máme svého „bílého králíka“.
Měl ho i Frigyes Karinthy.

pásmo kabaretních skečí maďarského spisovatele Frigyese Karinthyho.

Frigyes Karinthy - Jarda Poliak
Lena - Veronika Troppová
Kabaretiér - Jan Říha

Scénka I. - Velký dramatik
Kleofáš Dutohlavý - Pavel Urbanovský
Žena Kleofáše - Michaela Tomancová
Mladý novinář - Jarda Poliak
Služka - Veronika Troppová

Scénka II. - Hloupý manžel
Manžel (Laco) - Karel Čech nebo Milan Havlíček
Manželka - Michaela Tomancová
Fero Fazekas - Jarda Poliak
Kovásc Gábor - Pavel Urbanovský nebo Štěpán Pišta Morávek

Scénka III. - Když dva dělají totéž
Pavel - Karel Čech
Bella - Veronika Troppová
Fuks - Pavel Urbanovský nebo Štěpán Pišta Morávek

Výtvarná spolupráce - Ráchel Fojtů, Michaela Bystrá-Radvanová, Jana Čechová
Obrazy Budapešť, Petrohrad a "Frigyes Karinthy" - Ráchel Fojtů
Technická spolupráce - Marek Lupač
Režie - Jan Říha

Frigyes Karinthy
(24. června 1887 až 29. srpna 1938)
byl maďarský spisovatel, novinář, dramatik a překladatel. Před první světovou válkou byl znám především jako humorista, karikující své kolegy spisovatele, mnohá jeho další díla jsou pak hořkou satirou na válečné hrůzy. Karinthy ve své době patřil k nejpřednějším kritikům války i poválečné společnosti. Jeho povídky často spadají do žánru utopie až science fiction, v tomto směru mají velmi blízko k tvorbě jeho současníka Karla Čapka. Karinthyho povídky vyhrocují běžné situace do absurdity.
Frigyes Karinthy mj. přeložil do maďarštiny populární příhody Medvídka Pú.
Jeho syn Ferenc Karinthy (1921-1992) patřil též k předním maďarským spisovatelům 20. století.

Překlad maďarských textů Když dva dělají totéž a Bílý králík do českého jazyka: Sándor Kosnar.
V inscenaci jsou použity ukázky skladeb Ference Liszta, Bély Bartóka, Johannese Brahmse a ruské lidové písně Oči čornyje.

www.facebook.com/dsdialog
www.dsdialog.org/
Místo: Malý sál Cena: 50 Kč Čas: 19:30Datum: 06.03.2017

6.3. po Tibet malý sál 19:30 film slunce za mraky

Slunce za mraky – Boj Tibeťanů za svobodu / Sun behind the Clouds / Dokumentární / Velká Británie / Indie / Rakousko / Francie / 2010 / 79 minut

Režie: Ritu Sarin, Tenzin Sonam

Duchovní vůdce Tibetu Jeho Svatost dalajlama prosazuje pro svůj národ nenásilnou střední cestu kompromisních dialogů s čínskou vládou, které by měly vést k tibetské autonomii. Jelikož Čína tyto snahy zcela ignoruje a nikam zatím nevedou ani dalajlamovy diplomatické cesty po celém světě, radikálním Tibeťanům dochází v okupované zemi trpělivost. Důsledkem byly krvavé nepokoje ve Lhase v březnu 2008, ale také demonstrace exilových Tibeťanů před sídlem Jeho Svatosti dalajlamy v indické Dharamsale, během nichž požadovali úplnou nezávislost své země a pálili čínské vlajky. Tibetská filmařská dvojice Ritu Sarinová a Tenzing Sonam dává ve svém snímku velký prostor nejen dalajlamovi, ale také řadě tibetských intelektuálů. S využitím unikátních archivních záběrů přibližuje film podobu čínské okupační politiky a zamýšlí se nad budoucností Tibetu.

Trailer: https://www.youtube.com/watch?v=34cLHNfFiZg

Místo: Kavárna Cena: 0 Kč Čas: 20:00Datum: 06.03.2017

Improvizované vystoupení stand up komičky Alžběty Jelínkové.

FB události ZDE.

 

Místo: Sál Cena: 0 Kč Čas: 18:00Datum: 07.03.2017

Přednáší Petr Vach.

FB události ZDE.

Projekce o stopování nikoliv jako o tématu dárcovství orgánů či finanční a věcné dobročinnosti, ale jako o způsobu levného (a snad i zábavného) cestování. Přijďte se podívat a přesvědčit, co to stopování skutečně je a jaká zajímavá místa lze takto navštívit. „Když cesta se stane cílem…“

Místo: Sál Cena: 0 Kč Čas: 19:30Datum: 08.03.2017
FB události ZDE.
 
Herci mají za úkol vytvořit divadelní scénku přímo na místě, zadání neznají, ale jdou do toho po hlavě. baví sebe a hlavně diváky! Víc na www.improdzow.cz/

Vstupné dobrovolné, rezervace místenky 80,- Kč na webu improvizační skupiny.

 

Místo: Sál Cena: 0 Kč Čas: 17:00Datum: 09.03.2017
Hejt se v Brně nenosí!
 

17.00 - 17.30 - příchod návštěvníků, úvodní slovo, polaroid koutek, potisk tašek, no hate street art, a další doprovodný program

17:20 - 17:30 - oficiální zahájení

17.30 - 19.00 - panelová diskuse

19.00 - 20.00 - diskuse s účastníky video soutěže, představení vítězných příspěvků, hlasování

20.00 - 21.00 - koncert kapely Helemese

21.00 - 21.15 - vyhlášení vítěze celé soutěže a předání cen

21.15 - 22.00 - koncert Ondřeje Soldána
 
Je opravdu Brno hate free city? A jsi ty? Panelová diskuze, koncerty kapel, street art, vyhlášení video soutěže - to vše s tématikou boje s nenávistí na internetu a ve společnosti.
Místo: Malý sál Cena: 50 Kč Čas: 19:30Datum: 09.03.2017
9.3. čt Tibet malý sál 19:30 film slova mého dokonalého učitele

Slova mého dokonalého učitele / Words of My Perfect Teacher / Dokumentární / Kanada / 2003 / 103 minut

Režie: Lesley Ann Patten

Film Slova mého dokonalého učitele sleduje duchovní hledání tří studentů, na jehož konci doufají v nalezení moudrosti. Má to ale jeden háček – tím je jejich učitel. Fotbalový nadšenec, charizmatický filmař a světoobčan Khjentse Norbu Rinpočhe je jedním z předních buddhistických učitelů. On sám ale takovou „pracovní náplň“ svými činy neúprosně odmítá. V hlavních rolích se představili Bernardo Bertolucci a Steven Seagal. Film je inspirován buddhistickou filosofií. Ta říká, že nelze změnit lidské chování, dokud se nenaučíme vypořádat s vlastní myslí. Protože mysl je počátkem všeho utrpení, uzavřených srdcí, zakořenělých názorů a předsudků. A právě k prozkoumání mysli potřebujete učitele.

Místo: Kavárna Cena: 0 Kč Čas: 20:00Datum: 10.03.2017

FB události ZDE.

Pěšky nejtěžší trek v USA - Continental Divide Trail

Přednáší Petr a Olga Koskovi.
   
Koskovi o přednášce: "V USA je více než desítka dlouhých, několikaměsíčních trailů, Continental Divide Trail je bez debaty nejdelší a nejnáročnější - vede po nejvyšších hřebenech skalistých hor napříč kontinentem od Mexika po Kanadu. Pouště, sníh, nadmořská výška, požáry, sucho, medvědi... čekali jsme to náročné, ale skutečnost během 5ti měsíců na trailu se ukázala brutálnější - těch necelých 5000km nás s manželkou prověřilo ve všech směrech a pokaždé na maximum.Naše promítání není jen o místech, kterými jsme prošli, ani nemá boží videa... je hlavně o tom, co můžete na tahkle dlouhém treku zažít, o úžasných, inspirativních lidech které potkáváte, o úplně jiném životě... "

 

Místo: Kavárna Cena: 0 Kč Čas: 20:00Datum: 13.03.2017

Peru nie je Machu Picchu

FB události ZDE.

Přednáší Dominika Hůlová.

Od oceánu k sopkám, od púšte k zasneženým horám, od najstarších pyramíd k najdrahším kilometrom, od smartfónov k negramotným ľuďom. V Peru nájdete oveľa viac ako len Machu Picchu.

Místo: Sál Cena: 0 Kč Čas: 18:00Datum: 14.03.2017

Japonsko - rok na ostrově vážek

Přednáší Katka Špirochová.

Japonsko je zemí tisíce ostrovů, pláží, sopek i hor věčného sněhu; vedle malých domků natěsnaných jeden na druhém k nebi šplhají mrakodrapy, krčí se tam malé zahrádky s bonsaji nebo nenápadnou uličkou dojdete k jednomu z nespočetných chrámů a svatyň. Na ulicích potkáte dívky v kimonech, stejně jako školačky v uniformách, uspěchané salarymany nebo třeba jelena. Vypijte si šálek zeleného čaje, dejte si suši a okonomijaki nebo večer sake a ohřáté bento z non-stop sámošky, než vrazíte do nočního klubu, na karaoke nebo technoparty. Poznejte zemi mnoha protikladů nejen očima turisty.
 

Místo: Kavárna Cena: 50 Kč Čas: 19:00Datum: 14.03.2017
Poprvé v Café Práh soutěž Chytrý kvíz. Přihlašte se na FB události po kliknutí na odkaz a vyhrajte volné vstupy na kulturní akce a různé občerstvení. V týmu 8 soutěžících. přijďte si ověřit své znalosti.

PŘIHLÁŠKY ZDE: https://www.facebook.com/events/1704343873191199/

Místo: Sál Cena: 50 Kč Čas: 19:00Datum: 15.03.2017
  1. Ateliér
  2. Žánr: Folk/rock
  3. Web kapely: www.atelierskupina.cz
  4. Odkaz na hudbu kapely: http://bandzone.cz/atelier
  5. Hudební host: OKno - https://www.facebook.com/OKno-572601329595768/?fref=ts

 

Místo: Sál Cena: 120 Kč Čas: 19:00Datum: 16.03.2017

Název představení: POKUS O VYTVOŘENÍ OSOBNOSTI ZE SEBE SAMA 
Divadlo: Divadlo Komediograf | www.komediograf.cz

FB události ZDE.

Anotace: 
(poctivá komedie pro silnější nátury)
Je to opravdu tak těžké být osobností, které si lidé váží? Proč kolem nás není vůbec NIKDO? Nikde nikdo o koho by se dalo opřít. Nikde nikdo o koho by se dala opřít třeba jen lopata, aby vzápětí nebyla ukradena.
Robert Mikluš alias Jožin toho má dost a rozhodl se pro nás všechny vyrobit osobnost ze sebe sama. V přímém přenosu. Abychom mohli být v Česku konečně na někoho hrdí. Originální a poctivá komedie ze současnosti. Délka představení 90 minut.

Vstupné: 120,-Kč

Místo: Kavárna Cena: 70 Kč Čas: 20:00Datum: 16.03.2017

Koncert brněnské skupiny Kupodivu s hostující pražskou kapelou Deepers.

Web kapely Kupodivu:www.bandzone.cz/kupodivu

Místo: Sál Cena: 0 Kč Čas: 19:00Datum: 20.03.2017
Místo: Kavárna Cena: 0 Kč Čas: 20:00Datum: 20.03.2017

Přednáší Ondřej Bačík.

FB událost ZDE.

Kdo je to vidloroh?
Kde můžeme vidět druhý americký Grand Canyon?
Jak skutečně vypadá posvátné místo z filmu Blízká setkání třetího druhu?
Jaké to je setkat se s bizonem?
Jak dnes žijí původní obyvatelé – prérijní Indiáni?

Odpovědi nalezneme na výpravě do odlehlých končin Montany, Wyomingu a Jižní Dakoty. Podíváme se do úchvatného Yellowstone, prvního národního parku na světě. Navštívíme posvátné hory prérijních Indiánů - Black Hills s přírodním a duchovním monumentem Devils Tower, který se vypíná vysoko nad okolní krajinu. V Badlands se prérie náhle propadá do vyprahlé a barevně pestré krajiny kaňonů a neobyčejných skalních útvarů. Prožijeme setkání s prérijními Indiány na velké taneční slavnosti Pow-Wow a projdeme se po slavném bojišti Little Bighorn, kde padl generál Custer.

Po přednášce si můžete prohlédnout originální indiánské výrobky, trofeje z divočiny nebo „ochutnat“ vůni pralesa, sladké trávy či šalvěje.

Místo: Sál Cena: 0 Kč Čas: 18:00Datum: 21.03.2017

Přednáší Libor Lněnička.

Státy, které tvořily do roku 1991 pevné spojení se Sovětským svazem, se po rozpadu svazu osamostatnily. Ve všech třech státech proběhla restrukturalizace průmyslu a příklon k liberálně-demokratickým přístupům, aby se zase spojily v „jeden celek“ v rámci Evropské unie. Severozápadní část Východoevropské roviny předurčuje ráz krajiny, která je protkána historií, kulturou a živými tradicemi. Čeká Vás povídání doplněné fotografiemi i z cesty podél mezinárodní silnice E 67, která protíná všechny tři baltské státy.

Místo: Kavárna Cena: 0 Kč Čas: 20:00Datum: 21.03.2017

Žijeme Dál - veřejné čtvrtletní oslavné bubnování

Víc informací ZDE.

Na místě k půjčení 20 perkusí. 2h společné bubnování v kavárně, což je zážitek. Zve pořadatel happeningu Kudrnovci.

Místo: Sál Cena: 80 Kč Čas: 19:00Datum: 22.03.2017

Přednáší Pavel Svoboda.

FB události ZDE.

 

Místo: Kavárna Cena: 0 Kč Čas: 20:00Datum: 22.03.2017
  1. Skupina: Šarivary (Fr, USA, SK)
  2. Žánr: jazz, šanson
  3. Web kapely: http://www.lecabaretnomade.com/sarivary
  4. Odkaz na hudbu kapely: https://www.youtube.com/watch?v=LuRrjzMIpaM
Místo: Sál Cena: 0 Kč Čas: 19:00Datum: 23.03.2017
Herci mají za úkol vytvořit divadelní scénku přímo na místě, zadání neznají, ale jdou do toho po hlavě. baví sebe a hlavně diváky! Víc na www.improdzow.cz/

Vstupné dobrovolné, rezervace místenky 80,- Kč na webu improvizační skupiny.

 

Místo: Kavárna Cena: 100 Kč Čas: 20:00Datum: 23.03.2017

Víc na webu skupiny ZDE.

 

Skupina: NEBEND

Žánr: folk

Web kapely: www.bandzone.cz/nebend

Odkaz na hudbu kapely: www.bandzone.cz/nebend

Host: MARNATOSNAHA - http://www.marnatosnaha.cz/; http://bandzone.cz/marnatosnaha;

Místo: Sál Cena: 0 Kč Čas: 19:00Datum: 24.03.2017

 

FB události ZDE.

 

Napříč Islandem za 4 noci?

Copak lze poznat tak rozmanitou zemi jako je Island jen za pár týdnů? Anebo dokonce jen za pár dní? Opravdu nepotřebuji měsíc dovolené, abych něco viděl? A co ještě k tomu v zimě... Copak tam není jenom tma? Možná i Vás napadají podobné otázky. Opravdu lze strávit na Islandu pouhých pár dní a zažít neuvěřitelné chvíle? Pravděpodobně budete překvapeni, ale odpověď je ANO!

Island je zemí tak rozmanitou, že i během krátké návštěvy si pro Vás umí připravit nezapomenutelné zážitky. A jaké, že si připravil lednový Island pro nás? Přijďte společně s námi nasát atmosféru zimní krajiny a nesčetných možností, jak prožít Vaši návštěvu naplno!

Místo: Malý sál Cena: 0 Kč Čas: 19:30Datum: 24.03.2017

"Pod tlakem barev a zvuků: art brut"

V rámci programu Týden výtvarné kultury v Brně.

Jaromír Typlt přednáší o synestetickém propojení barev, zvuků, čísel nebo třeba vůní v "surovém umění". Během přednášky budou promítány a komentovány především výtvory vyvolané přecitlivělým vědomím v psychóze (Zdeněk Košek, Adolf Wölfli aj.)
 

Místo: Sál Cena: 0 Kč Čas: 17:00Datum: 27.03.2017
Víc info. o akci ZDE.
Místo: Malý sál Cena: 0 Kč Čas: 19:30Datum: 27.03.2017
Paběrkování promítá: The Muffin Man

Iniciativa Paběrkování po brněnsku Vás zve na další díl cyklu promítání v kavárnách. Film prostřednictvím příběhu muže, jenž svou činnost nakonec musí obhajovat před zákonem, studuje stále populárnější fenomén „dumpster diving“ a pobízí k zamyšlení nad naším přístupem k obstarávání potravin i k životu obecně. Po filmu proběhne debata s brněnskými dumpster divery.

Délka přednášky s pauzou: 40 minut promítání, pauza, 40 minut debata.
Místo: Kavárna Cena: 0 Kč Čas: 20:00Datum: 27.03.2017

FB události ZDE.

Přednáší Mgr. Zdeněk ŠPÍŠEK.

Z lidského mraveniště v nepálském Káthmándú unikáme do hor. Počasí nám moc nepřeje, přesto přecházíme průsmyky Gokyo Ri (5480 m n.m) i Cho La pass (5330 m n. m.). Pomyslným vrcholkem akce je noční výstup na Kalapattar (5554 m n. m.), s výhledy na Everest, Lhotse, Nubce a magický Amadablan. Z hor míříme do jeskyní v Pokhaře a do národního parku Chitwan.

Místo: Sál Cena: 0 Kč Čas: 18:00Datum: 28.03.2017

Přednáší Petr Srp.

FB události ZDE.

Dá se na kole jezdit po Měsíci? Vyzkoušeli jsme něco podobného - cyklistický přejezd měsíční krajiny v kamenitých pouštích na jihu Izraele. Obří krátery, vyprahlé kaňony, stanové vesnice novodobých beduínů či doslova ze země a kamení vydobyté farmy houževnatých přisídlenců, které dokáží směle konkurovat holandským či kalifornským zemědělcům. A v zapadlých kaňonech starobylé kláštery, nebo v jiných oázy svěží přírody s kozorohy, kteří se s jistotou provazochodců pohybují po strmých stěnách či s damani, kteří udivují svými podivnostmi ... Seznamte se s malou ale pestrou a kontroverzní zemí Blízkého východu ležící v kolébce starověkých kultur ...

Místo: Kavárna Cena: 100 Kč Čas: 20:00Datum: 28.03.2017

Koncert brněnské hudební skupiny Nevermore & Kosmonaut.

Víc informací a poslech hudby ZDE.

Místo: Sál Cena: 90 Kč Čas: 18:00Datum: 29.03.2017

Projekce 18:00 a 20:30.

Vstup na jednu projekci 90 Kč.

Víc na webu ZDE.

středa 29.3. 18.00 Miluj mě, jestli to dokážeš • ČR • 63´
  20.30 Duši neprodám • ČR • 52´ + Future baby • Rakousko • 92´

Miluj mě, jestli to dokážeš / Love Me If You Can / Dagmar Smržová / Česká republika / 2016 / 63 min.

Tomáš se považuje za člověka založeného velmi sexuálně. Je mladý a pohledný, ale jako vozíčkář si dlouho musel zvykat na odmítání, a to i ze strany sexuálních pracovnic. Ne každá profesionálka si s tělesně postiženým člověkem dovede poradit, natož aby měla bezbariérovou provozovnu. Odpovědí na tento problém je sexuální asistence. Režisérka Dagmar Smržová sleduje Tomáše a další dva mladíky na cestě za sexuálním uspokojením a jednu sexuální pracovnici, která se rozhodne rozšířit nabídku svých služeb. Film z oblasti, o které se začíná více mluvit, si na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava vysloužil cenu diváků.

Duši neprodám / I Won’t Sell My Soul / Eva Tomanová / Česká Republika / 2016 / 52 min.

„Hledáme náhradní matku, máme vlastní embrya, zajištěnou kliniku i právní služby.“ Podobných inzerátů v dnešní době přibývá. Ročně se tímto způsobem narodí asi stovka dětí párům, které samy nemohou mít děti. Přesné číslo ale nelze zjistit, protože náhradní mateřství se v ČR pohybuje v šedé zóně zákona. Režisérka Eva Tomanová natáčela se třemi hrdinkami. Monika právě odevzdala biologickým rodičům třetí odnošené dítě. Studentka Nikola narazila na problematický pár a svádí právní bitvu, aby si mohla syna nechat. Zkušená náhradní matka Renata porodí miminko, u něhož se objeví podezření na závažnou genetickou vadu. Film se dotýká nejbolestivějších témat souvisejících s náhradním mateřstvím.

Future Baby / Future Baby / Maria Arlamovsky / Rakousko / 2016 / 92 min.

„Splatili jsme kuchyň, a tak si nyní můžeme pořídit dítě,“ říká devětačtyřicetiletá žena, která se svým manželem přicestovala na španělskou kliniku pro darované vajíčko. Jejich příběh tvoří jen malou část celé mozaiky filmu. Jeho režisérka procestovala celý svět, aby natočila sondu do zdánlivě nekonečných technologických možností lidské reprodukce. Ve snímku vystupují všichni aktéři umělého oplodnění: nejen lékaři a páry, které nemohou mít děti, ale také dárkyně vajíček, náhradní matky, a dokonce i příslušníci nové generace dětí, které vznikly pod laboratorním sklíčkem. Jaké jsou etické a právní důsledky směru, kterým se stále častěji vydáváme?

Místo: Sál Cena: 90 Kč Čas: 18:00Datum: 30.03.2017

Projekce 18:00 a 20:30.

Vstup na jednu projekci 90 Kč.

Víc na webu ZDE.

čtvrtek 30.3. 18.00 Zkrocení zlých otců • Austrálie • 80
  20.30 Tichý hněv Inuitů • Kanada • 82´

Zkrocení zlých otců / Call Me Dad / Sophie Wiesner / Austrálie / 2015 / 80 min.

Večer na běžném poklidném předměstí. Co se děje za zdmi domů, v kolika domácnostech se zrovna odehrává nějaký konflikt? Úvodní montáž složená ze záznamů telefonátů žen na linku bezpečí, nahrávek slovního napadání a sebezpytujících výpovědí mužů po výbuchu agrese, to vše navozuje atmosféru skrytého světa domácího násilí. V Austrálii vznikají podpůrné skupiny pro muže ovládané zlostí, kteří se ale snaží převzít zodpovědnost za hrubost, již projevili vůči svým nejbližším. Dokument sleduje životní příběhy tří z nich a proplétá je s osobní zkušeností dvou terapeutů. Skupina prochází očistcem, na jehož konci by muži měli být připraveni navázat nový vztah se svými rodinami.

Tichý hněv Inuitů / Angry Inuk / Alethea Arnaquq-Baril / Kanada / 2015 / 82 min.

Kampaň vlivných organizací na ochranu zvířat s podporou mnoha světových celebrit vedla v uplynulých letech k zásadnímu omezení komerčního lovu tuleňů. Tento krok byl ale zároveň pohromou pro Inuity, kteří jsou na lovu tuleňů ekonomicky závislí. Režisérka, sama Inuitka, poukazuje na škody, které jejímu národu přináší mj. zákaz dovozu tuleních produktů do Evropské unie. Dokumentuje a sama aktivně podporuje argumentaci Inuitů, že lov tuleňů není o nic zavrženíhodnější než běžný chov zvířat v Evropě. Snaha Inuitů se však střetává s nezájmem ochranářů. Ti se v tomto filmu ocitají v pozici mocného globálního hráče, který ignoruje práva a tradice ohroženého etnika. Dokument narušuje tradiční pohled na agendu ekologických hnutí a dosvědčuje, jak obtížné je kdekoliv na světě sladit ekonomické ohledy s těmi ekologickými.

Místo: Sál Cena: 90 Kč Čas: 18:00Datum: 31.03.2017

Projekce 18:00 a 20:30.

Vstup na jednu projekci 90 Kč.

Víc na webu ZDE.


pátek 31.3. 18.00 O čo ide Idě • ČR • 67´
  20.30 Divošky měsíčního cyklu • USA • 72´

O čo ide Idě / Ida´s Idea / Tomáš Kudrna / Česká republika / 2016 / 67 min.

Ida Kelarová v průběhu let vybudovala úspěšný sbor Čhavorenge. Pro každoroční hudební soustředění ansámblu vyhledává nové dětské talenty v romských osadách na Slovensku i v České republice. Vyvrcholením deseti dnů zkoušení je společný koncert dětí za doprovodu členů České filharmonie. Z perspektivy nové účastnice Moniky se otevírá romský svět podle Idy. Děti přijíždějící na tábor podstupují každodenní náročné zkoušení a zároveň jsou konfrontovány s vlastní romskou identitou. Přípravy na vystoupení doprovázejí emotivně vypjaté situace, a to zejména při návštěvě chudé romské osady Hermanovce.

Divošky měsíčního cyklu / Ovarian Psycos / Joanna Sokolowski, Kate Trumbull-Lavalle / USA / 2016 / 72 min.

Nebezpečnými ulicemi východního Los Angeles se za úplňku na kolech prohání mladé ženy se šátky na ústech. Není to gang, je to hnutí, ke kterému se v chudé a násilím prošpikované oblasti přidávají ženy latinskoamerického původu. Zakladatelka hnutí Xela, matka devítileté dcery a raperka, byla v dětství zneužívána. Nějaké životní trauma zažila většina z členek feministické organizace, a právě díky solidaritě a emancipaci, kterou jejich komunita podporuje, se jim daří s nepříznivým osudem lépe vyrovnávat. Autentický portrét amerického předměstí zachycuje inspirativní iniciativu a ženskou vůli změnit své životní vyhlídky.

 

 

Plakát Café Práh na březen 2017

 
 Sociální služba je realizována v rámci projektu „Zajištění vybraných služeb sociální prevence v Jihomoravském kraji“, registrační číslo CZ.1.04/3.1.00/05.00056, který je financován z Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu ČR prostřednictvím Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost.

Otevírací doba:
Po: 13:00 - 22:00
Ut - Pa: 9:00 - 22:00
Kontakt:
Tel.: +420 539 051 130
Email: kavarna@prah-brno.cz
Ve Vaňkovce 1, Brno 602 00