Práh jižní Morava, z.ú. a partneři potřebují Váš souhlas k využití jednotlivých dat. Souhlas udělíte kliknutím na políčko „OK“.

NastaveníOK

Souhlas můžete odmítnout zde

X
BUĎTE S NÁMI ONLINE!

ČLÁNEK | Květnová mozaika kulturních akcí v Café Práh

Nenechte si ujít májový program brněnské kavárny Café Práh, která jako každý měsíc připravila řadu koncertů, divadelních představení, projekcí a cestovatelských přednášek.

Koncertní nabídku odstartuje hudební duo – Axman & Kerle (6.5.). Cigarbox guitar, hlas a bicí souprava. Dvojice hudebníků ve své tvorbě spojuje repetitivní rytmy, world music, šamanské zaříkávání i dotek folku i blues. Jako host vystoupí Pavel Klvaňa.

Jiný druh hudebního zážitku nabízí jazz a swing s Perfect Time, takže pokud se chcete pobavit a rozšířit si obzory, tak přijďte do Café Práh 13.5. Brněnská kapela představí vytříbený swingový repertoár. Piana, saxofony, klarinety, akordeony a zpěvy, vše za doprovodu retrofuturistické valchy.

Z dálek k nám přijede 12.5. autentická písničkářka Marie Tilšarová, doprovázená kapelou &Kdo Jsme My a vesnický šansoniér Fousáč .

Jako každý měsíc jsme do programu také zařadili Café open mic (17.5.), na které vystoupí folková skupina Soumrak, písničkář Petr K pavouk či Maťo Zeliska. Je to otevřený koncert, takže se po předběžné domluvě mohou zahrát i samotní diváci.

Závěr měsíce bude patřit folkové hudební lahůdce, protože vystoupí Lada Šimíčková & kapela (31.5.). Pojďme si tuto brněnskou skupinu s žánrovými přesahy představit. Lada Šimíčková (texty, zpěv) vystoupí v doprovodu Ivo Cicvárka (klavír, kytara) a celé kapely - bicí (Jiří Bařina) a kontrabas (Přemek Březovič). Žánr, v němž se pohybují, v sobě kombinuje prvky šansonu a soudobé písňové akustické hudby. Jako host koncertu zahraje Saša Niklíčková - svérázná písničkářka, doprovázející se většinou na akordeon a výjimečně také na ukulele či klávesy. Posluchačům většinou utkví v paměti její osobitý výraz a nápadité texty, v nichž s humorem a nadhledem glosuje jak každodenní život, tak i zcela neotřelá témata.

Z dalšího programu vybíráme sérii projekcí nejlepších dokumentů festivalu Jeden svět – 10.5. Krajina v tísni (2017, ČR, 52min, ČSFD 76%), 10.5. Říkejte mi Kuchu (2012, 87min, ČSFD 85%), 11.5. Na sever od slunce (2012, 46min, ČSFD 88%), 11.5. Úžasný Ázerbájdžán! (2012, 60min, ČSFD 81%), 25.5. Příběh cesty kolem světa (2017, 125min, ČSFD 91%) .

Čekají vás také tři divadelní představení. Zážitek slibuje výpravné historické drama od Jamese Goldmana - Lev Lev v zimě, která u nás opět uvede Divadlo Stodola. Hra rozkresluje intriky a mezilidské vztahy v anglické královské rodině o Vánočních svátcích roku 1183. Děj se odehrává na hradě Chinon na anglickém území v dnešní Francii, kde má král Jindřich určit následníka trůnu poté, co jeho nejstarší syn zemřel. Lev v zimě poměrně věrně vychází z historických reálií a líčí postavy na základě známých faktů. Jejich osobnosti a detaily z jejich života jsou však autorovou fikcí. Režie se ujal Marek Šudoma.


Komedie Manželé v nesnázích od Erica Assouse, která je sondou do manželského života, uvede Divadelní spolek Slavkov u Brna (16.5.) a Divadlo Břetislav zahraje 30.5. představení - Na viděnou, sbohem. Skupina přátel ze společné kapely se sejde v nádražní hospůdce, aby si povykládali o životě, lásce, rodině, době... dokud dovnitř nevstoupí manželský pár, který symbolizuje zlo a svede hrdiny na cestu, z níž není návratu.

A kam se vydáme na cesty? Dobrodruh Ondra Bačík nás zve na cestu dlouhou 5000 km po státech Washington, Oregon, Idaho, Wyoming a Montana. Jeho přednáška USA: Cesta na Severozápad se uskuteční 18.5. Na plavbu po Azorských ostrovech na plachetnici se vydáme s Tomášem Kudelou (19.5.) a pouť do Santiaga de Compostela nám přiblíží Petra Ježová (24.5.). S Lukášek Plíškem absolvujeme dobrodružnou cestu kolem hranic ČR přes nejvyšší vrcholy hor na kole, objevování nádherných míst a ověřování vlastních limitů (26.5.).

Pestrý kulturní program slibuje, že si i v květnu u nás každý něco zajímavého vybere.

Více se dozvíte na webu: www.cafeprah.cz

Otevírací doba
Po: 13:00 - 22:00 |  Út - Pá: 9:00 - 22:00
Kontakt
Tel.: +420 734 850 549
Email: kavarna@prahjm.cz
Ve Vaňkovce 1, Brno 602 00